מסיבת חנוכה וציון מלאת שלושים שנה לחברי עמך נתניה

כמאה וחמישים חברי עמך נתניה חגגו את חג החנוכה וציון מלאת שלושים שנה לעמך באירוע חגיגי ומרשים שנערך במלון דניאל הרצליה. מנהלת הסניף, הגברת מרגה גנון ינוביץ פתחה את האירוע בדברי ברכה לניצולים. חברת הוועד המנהל, הגברת דורית בליטנטל שהשתתפה באירוע אמרה:  "עמך זה הדבר היקר ביותר עבורי, מכיוון שהעבודה היא עבורכם, ניצולים יקרים. אני שמחה להיות אתכם במיוחד בחג החנוכה, חג הגבורה והניסים- לולא הגבורה והניסים לא הייתם כאן".

במהלך האירוע הופיע אומן מהיידיש שפיל וכן שחקנית תאטרון בקטעים בנושא האושר. מקהלת עמך נתניה שרה "עלה קטן" בניצוחה של רינת שטדלר. לאחר מכן הייתה הפתעה מרגשת במיוחד. חברי צוות עמך נתניה שרו את השיר, "צל ומי באר" של יורם טהרלב, כמחווה לניצולים. רינה הסבירה את הרקע לבחירת השיר.  

 

ביום 8 לאוקטובר 1945 עמדו הבריטים לשלוח עצירים רבים ממחנה המעצר בעתלית לקפריסין. בלילה שלפני ההגליה פרצו כוחות ה"הגנה" אל המחנה, שחררו מעפילים שהיו כלואים בו והבריחו אותם במסע רגלי מפרך מעתלית אל קיבוץ בית אורן שבפסגות הכרמל ולאחר מכן, לקיבוץ יגור.

   חברי הקיבוצים, כולל הילדים,  הוזעקו אל מורדות הכרמל כדי לסייע לעולים להגיע למשק, ביניהם היה גם יורם טרלובסקי, לימים יורם טהרלב. האירוע השאיר את חותמו על הילד הצעיר. לימים, כשכתב את השיר "צל ומי באר" ראה לעיני רוחו את

 העולים החדשים, ניצולי שואה, שהיו תשושים מהמסע, נתמכים על ידי חברי המשק- "מי שרעב ימצא אצלנו פת של לחם / מי שעייף ימצא פה צל ומי באר / מי שסוכתו נופלת / חרש יכנס בפתח / והשער שוב לא ייסגר.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

new